Sonda

Wydarzenia

,,Prawdziwi czytelnicy książek się nie boją’’

24 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami wypożyczania książek i regulaminem biblioteki. Uczniowie klasy VI przygotowali pod czujnym okiem p. Małgorzaty Prugar dla swoich młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie pt. ,,Królewna się nudzi’’. Występ uatrakcyjniły stroje przygotowane przez uczniów i dekoracje wykonane przez p. Karolinę Łukomską. Pierwszaki egzamin na czytelnika zdały śpiewająco. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie, a pani dyrektor Anna Kędzierska pasowała ich symboliczną zakładką do książek na czytelników biblioteki szkolnej. ,,Prawdziwi’’ czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Pani Małgorzata Prugar zachęcała pierwszaków do częstych odwiedzin biblioteki szkolnej słowami ,,Kto w dzieciństwie pokocha książki, ten zawsze będzie czytał i całe życie będzie miał ciekawe’’.

Prugar Małgorzata – nauczyciel biblioteki szkolnej

 

Galeria

23 stycznia 2019 r. odbył się apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2018/2019.

Galeria

9 stycznia 2019 r. odbyło się spotkanie w ramach programu „Bezpieczne Ferie 2019”.
Tematem przewodnim spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo na drogach, w domu, w szkole,
na stokach podczas zimowego wypoczynku.

Spotkanie z dziećmi 9 stycznia br. przeprowadziła: sierż.st. Beata Sosulska-Baran z Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej  Górze oraz  dzielnicowy z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze –mł.asp. Marek Sadowski w oparciu między innymi o realizację  programu „Bezpieczne Ferie 2019 „ i „Cyberprzemoc”.

W trakcie spotkania  z uczniami policjanci omówili przede wszystkim sposoby zachowania w sytuacjach zagrożenia, a także uwrażliwiali dzieci na ochronę życia i zdrowia własnego i kolegów ;

Zwrócili uwagę również na:

  • bezpieczeństwo na spacerze czy podczas drogi do szkoły. Tematem przewodnim spotkania było omówienie roli policjanta Wydziału Ruchu Drogowego w społeczeństwie.
  • właściwe zachowania w trudnych sytuacjach tj. przypomnienie numerów alarmowych : 112, 997, 998, 999
  • stosowania się do sygnalizacji świetlnej
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach wyznaczonych, zachowanie na chodniku, - podróżowanie autem (w samochodzie zapinanie pasów/fotelik, w autobusie – wsiadanie i wysiadanie od strony chodnika lub pobocza.
  • zachowania bezpieczeństwa podczas kontaktu z osobą „obcą”
  • właściwego spędzania czasu wolnego, bezpiecznej zabawy
  • zwrócili uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy nartach, sankach na rowerze (kaski, ochraniacze) oraz zabaw na śniegu,
  • omówili również zagrożenia w sieci;

21 grudnia 2018 r. odbyły się w naszej szkole jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez p. Agatę Nidrych i uczniów klas i-VIII.

Galeria

W listopadzie odbył się konkurs matematycznyOlimpiada Wiedzy Archimedes-Matematyka. Plus”. Z przyjemnością informujemy, że tytuły laureatów III stopnia otrzymały: Klaudia Włodarczyk z klasy 5B oraz Julia Waszkiewicz z klasy 6.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bogumiła Gnat

„Hej gospodarzu otwórzcie bramy, zatańcujemy Wam i zagramy, a nasza gwiazda, jak ta z Betlejem, chatę Wam złotym blaskiem ogrzeje!”

27 i 28 grudnia 2018 roku uczniowie z klasy IIb wraz z wychowawczynią p. J. Słabicką kolędowali, chodząc po wsi Jeżów Sudecki. Starali się w ten sposób ożywić zapomnianą już nieco tradycję. Śpiewali kolędy, odgrywali bożonarodzeniowe scenki i składali noworoczne życzenia. Dzieci przebrane za: anioła, diabła, pastuszka, króla, turonia i bociana, niosąc gwiazdę betlejemską, odwiedzały poszczególne domy. Kolędnicy wstąpili również do Urzędu Gminy w Jeżowie Sudeckim, gdzie spotkali się z miłym przyjęciem ze strony pana wójta i pracowników urzędu. Zebraną podczas kolędowania kwotę uczniowie częściowo przeznaczą na dofinansowanie klasowej wycieczki, część natomiast przekażą na cel charytatywny - dożywianie dzieci w Kongu.

Joanna Słabicka

Uczniowie najmłodszych klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim w ramach orientacji zawodowej poznawali pracę ludzi w różnych zawodach.
17 września br. uczniowie klasy IIB poznawali w trakcie zajęć lekcyjnych zawód listonosza, zasady pisania listu oraz adresowania koperty. Napisali krótkie listy do swoich rodziców, które zaadresowali i udali się z wychowawczynią na pocztę w Jeżowie Sudeckim. Poznawali z bliska pracę na poczcie i oczywiście kupili znaczki. Nakleili je na wcześniej przygotowane koperty i osobiście wrzucili do skrzynki. Rodzice bardzo ucieszyli się z takiej miłej niespodzianki.

Wszyscy uczniowie klas I-III w ramach przedstawień teatralnych: we wrześniu podczas spektaklu „Jak Dyzio stracił zdrowie” i listopadzie „Afryka Kazika” poznali kulisy pracy aktora, kostiumologa oraz przygotowywania dekoracji i scenografii.
27 września uczniowie klas IIA i IIB wyruszyli w podróż pociągiem do Szklarskiej Poręby. Spacerowali po miejscowości, podziwiali górskie krajobrazy oraz ukształtowanie terenu. Podczas wycieczki dzieci poznały pracę kelnera, kucharza, restauratora oraz kolejarza.
19 października uczniowie klasy IIA w ramach wizyty w jeleniogórskiej „Zorce” nie tylko mieli możliwość obejrzenia różnych drewnianych zabawek sprzed kilkudziesięciu lat, ale także poznali pracę stolarza i  operatora maszyn do obróbki drewna.

26 listopada br. uczniowie klasy IIB, w trakcie zajęć z orientacji zawodowej, poznawali tajniki świata zawodów. Poprzez zabawę, pracę z rekwizytem, z tekstem, „burzę mózgów”, rozmowę kierowaną i pantomimę starali się naśladować, odgadywać i poznawać różne profesje, odgadywać oraz dostrzegać wagę pracy w życiu człowieka.
Uczniowie kl. III 30 listopada byli uczestnikami warsztatów muzycznych przygotowanych przez pracowników Szkoły Muzycznej YAMAHA w Jeleniej Górze. Zapoznali się i wcielili w zawody: gitarzysty, basisty, wokalisty, piosenkarza, dyrygenta i muzyka. Natomiast 12 grudnia odwiedzili KPP w Jeleniej Górze. W trakcie zajęć dowiedzieli się, że policjant to funkcjonariusz powołany do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zróżnicowanie stanowisk jest bardzo znaczące. Wśród policjantów są pracownicy liniowi, mający bezpośredni kontakt z przestępcami, technicy, analitycy i specjaliści informatycy.

W grudniu uczniowie klas IA i IB byli w muzeum klocków lego i konsol, gdzie oprócz zabawy kolorowymi klockami, dzieci  poznały pracę kustosza.


Sylwia Mackiewicz