Sonda

Wydarzenia

28 – 30 września 2017r. uczestniczyliśmy w trzydniowej wycieczce do Bukowca. Opiekę nad nami sprawowali: pan Artur Breczko – nauczyciel historii i pani Dagmara Choma - nasza wychowawczyni.

O godzinie 7.45 spotkaliśmy się przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim. Opiekunowie sprawdzili listę obecności. Po 30 minutach udaliśmy sie autobusem do Jeleniej Góry, gdzie pan Artur rozdał każdej grupie mapy, kompasy i karty z zadaniami. Następnie pojechaliśmy do Sosnówki Górnej, skąd ruszyliśmy pieszo w góry. Po około półtorej godziny marszu dotarliśmy do kaplicy św. Anny. Pan Breczko opowiedział nam ciekawą historię tego miejsca i po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w stronę Miłkowa. Po drodze zobaczyliśmy wejście do groty, do wnętrza której weszli tylko najodważniejsi z nas. W Miłkowie obejrzeliśmy kościół pw. św. Jadwigi i poznaliśmy jego dzieje. W dalszej drodze do Bukowca zatrzymaliśmy się nad rzeką, by odpocząć i ochłodzić nogi w zimnej wodzie. Wieczorem dotarliśmy do schroniska. Tam zjedliśmy obiadokolację i zakwaterowaliśmy się w pokojach. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się dobrą zabawą, gdyż przeprowadziliśmy wiele konkurencji indywidualnych i drużynowych.

Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na górę Skalnik. Tam z punktu widokowego podziwialiśmy wspaniały krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej. W drodze powrotnej zbieraliśmy grzyby - pod nadzorem pana od historii. Oprócz tego musieliśmy wykonać zadanie: wyścig pod górę. Wygrana drużyna otrzymała punkty, które gromadziliśmy za dobrze zrealizowane przedsięwzięcia. Gdy zbliżaliśmy się do schroniska, widzieliśmy kozła, którego mogliśmy głaskać. Wieczorem zamówiliśmy pizzę, miała być ona prezentem dla chłopców z okazji ich święta. Wszystkim, oczywiście nie tyko chłopcom, „smakowała” taka niespodzianka.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się pakowaniem bagaży. Po śniadaniu udaliśmy się na przystanek autobusowy w Bukowcu. Około godziny dziesiątej byliśmy w Jeleniej Górze i na Placu Ratuszowym podziwialiśmy artystyczne występy seniorów.O 11.00 wyruszyliśmy do Jeżowa Sudeckiego, gdzie dobiegła końca nasza wycieczka.

Wszystkim podobała się wyprawa, ponieważ mogliśmy spędzić więcej czasu razem poza szkołą i lepiej się poznać. Przede wszystkim jednak, poznaliśmy naszą okolicę i przy okazji dobrze się bawiliśmy.

Klasa VI B

Galeria

Dzięki projektowi współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej -  mobilność kadry edukacji szkolnej nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów pod tytułem "Wiedza na temat Wielkiej Brytanii". W konkursie wzięli udział uczniowie: Nikola Kuźma, Nikola Droździk, Adrian Gurtatowski, Dominik Łakomski, Maciej Mackiewicz, Magdalena Rymarowicz i Martyna Sójkowska. Dzieci przygotowały plakaty dotyczące stolicy Wielkiej Brytanii - Londynu. Liczył się pomysł, wiedza o stolicy Wielkiej Brytanii oraz walory estetyczne. Osoby, które zwyciężyły w konkursie to Maciej Mackiewicz, Magdalena Rymarowicz i Martyna Sójkowska z klasy VIB SP.

Dagmara Choma

 

29 września 2017r. odbył się w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do akcji włączyło się 3883 szkół z różnych krajów świata, między innymi z: Polski, USA, Kolumbii, Irlandii, Anglii, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Austrii, Nowej Zelandii, Indii, Filipin, Urugwaju,… . Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W piątek powołani Egzaminatorzy sprawdzali umiejętność mnożenia wśród uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Patrol Egzaminacyjny MT pojawił się również w Urzędzie Gminy. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością przykładów mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach i dorosłych wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Tego dnia odbył się także konkurs z tabliczki mnożenia. Mistrzami tabliczki mnożenia zostały: Wiktoria Kędziorek, Natalia Koprowska i Julia Lachowicz.

GRATULUJEMY wiedzy i odwagi!

Bogumiła Gnat

GALERIA

 

Jak co roku, tak i w tym, nie mogło się obyć w klasach I-III i oddziale przedszkolnym bez Dnia Ziemniaka. 5 października 2017r. najmłodsi uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach przy muzyce z tej okazji. Wykazali się znajomością nazw ziemniaka w różnych regionach naszego kraju, a także wysłuchali bajki o tym, jak ziemniak zawitał do Europy. Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali także na ten dzień, wraz ze swoimi paniami, plakaty i figury, które były bardzo interesujące, za co dzieci zostały nagrodzone brawami. Naszymi gośćmi były panie Dyrektor Anna Kędzierska i Anna Bodnar. Na zakończenie dzieci w klasach delektowały się pysznymi, cieplutkimi ziemniaczkami z masłem i tym kto, co do nich lubi.

Sylwia Mackiewicz

GALERIA

Gmina Jeżów Sudecki w okresie wakacji 2017r. zapewniła kadrze oświaty możliwość korzystania w pełni z możliwości rozwoju osobistego i zawodowego oraz uczenia się. Uczestnikami projektu „Could you speak with me” było 19 nauczycieli z Gminy Jeżów Sudecki, którzy w ramach zdobywania nowych kwalifikacji metodycznych wzięli udział w dwutygodniowym szkoleniu zagranicznym w Wielkiej Brytanii.

Mobilność odbyła się w dwóch terminach: 1 nauczyciel: 02.07.2017 – 15.07.2017 oraz 18 nauczycieli: 16.07.2017 – 29.07.2017 w siedzibie szkoły Avalon School of English w Londynie.

Gmina, dzięki mobilności nauczycieli, pomogła poprawić ich kwalifikacje i umiejętności językowe w celu podniesienia jakości pracy. Doskonalenia wymagają umiejętności komunikacyjne w zakresie posługiwania się językiem angielskim na co dzień oraz w zakresie słownictwa związanego z edukacją i otaczającą nas rzeczywistością. Wskazane więc było poszerzenie wiadomości i umiejętności kadry pedagogicznej o nowe metody i formy pracy. Ponieważ językiem komunikacji podczas mobilności był głównie język angielski, kurs, który został zrealizowany, pozwolił na usprawnienie komunikacji.

Zarówno Gmina, jak i szkoły: Zespół Szkół w Jeżowie Sudeckim oraz Szkoła Podstawowa w Siedlęcinie chcą, żeby placówki stały się otwartymi na adaptację nowych narzędzi i metod nauczania. Nauczyciele, dzięki mobilności, skorzystali z nauki języka angielskiego, ale również mogli zdobyć nowe kwalifikacje metodyczne i kompetencje w zakresie języka angielskiego wg metody Avalon Direct English (ADE). Metoda ta to najszybszy i najskuteczniejszy sposób nauki języka angielskiego w oparciu o nowoczesne słownictwo. Metoda ta, wspomagana przez jasny przekaz zasad gramatycznych i wykorzystanie praktycznego, codziennego słownictwa, gwarantuje szybką i łatwą naukę komunikowania się w języku angielskim. Metoda ADE zachowuje naturalne 4 etapy, których prawidłowa kolejność stosowania ma ogromne znaczenie w nauce języka obcego. Metoda ta może być stosowana w nauczaniu innych przedmiotów w szkole. Metoda ADE jest metodą powtórkową, dzięki czemu mamy pewność, że uczeń w trakcie lekcji zapamięta wiedzę przekazywaną przez nauczyciela.

Dodatkowym atutem mobilności-pobytu na szkoleniu w Wielkiej Brytanii była możliwość praktycznego wykorzystania znajomości języka angielskiego w życiu codziennym, a doskonała lokalizacja zakwaterowania gwarantowała uczestnikom projektu nieograniczony dostęp do głównych atrakcji turystycznych i kulturalnych Londynu.

Na zakończenie kursu uczestnicy przystąpili do egzaminu oraz otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w Avalon School of English.

Przebywając w specjalistycznej instytucji szkoleniowej, uczestnicy projektu przede wszystkim udoskonalili swoją znajomość języka angielskiego i polepszyli zdolności komunikacyjne, oraz stali się bardziej otwarci na wdrażanie innowacyjnych metod nauczania. Kompleksowe poznanie metody Avalon Direct English, systemu jej wdrażania oraz materiałów edukacyjnych wzbogaciło warsztat pracy nauczycieli i umożliwiło im dokonanie weryfikacji dotychczas stosowanych metod nauczania języka obcego. Mogą oni teraz ukierunkować swoje działania na kontynuację samokształcenia w metodzie Avalon Direct English oraz promowanie metody w środowisku nauczycieli. Przy korzyściach wynikających z udziału w projekcie należy również wspomnieć o pobudzeniu potrzeby ciągłego dokształcania się i doskonalenia znajomości języka, poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie stosowania różnorodnych metod nauczania, jak również o zwiększonej mobilności zawodowej.

Galeria

 

 

4 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej w Jeżowie Sudeckim odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018.  Pani dyrektor Anna Kędzierska szczególnie serdecznie powitała pierwszoklasistów oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, które po raz pierwszy przekroczyły progi naszej szkoły.  Wszystkim uczniom życzyła sukcesów w nauce, rodzicom zadowolenia ze swoich pociech,  a nauczycielom wytrwałości i sukcesów w pracy zawodowej w rozpoczynającym się roku szkolnym. Również wójt gminy, pan Edward Dudek, powitał wszystkich zebranych po wakacyjnej przerwie, wyrażając nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie rozpoczną naukę w nowo wybudowanej szkole.

Galeria

21 czerwca 2017 r. odbyła się prezentacja szkolnych projektów edukacyjnych realizowanych w roku szkolnym 2016/2017. Swoje zainteresowania i osiągnięcia zaprezentowali uczniowie klas drugich gimnazjum. Tegoroczna edycja przyjęła formę otwartej imprezy. Wytwory prac naszych podopiecznych, oprócz komisji oceniającej mogli podziwiać również uczniowie, nauczyciele i rodzice. Poszczególne zespoły przedstawiły w sposób niezwykle ciekawy zagadnienia wkładając w ich realizację dużo serca, zaangażowania, kreatywności oraz poczucia humoru. Występy wszystkich grup projektowych spotkały się z uznaniem i ogromnym aplauzem ze strony zgromadzonej publiczności. Wysoki poziom merytoryczny projektów oraz duży wkład pracy uczniów potwierdziły również oceny komisji. Dla naszej szkolnej społeczności, a zwłaszcza dla kolegów i koleżanek z młodszych klas, był to dzień pełen wrażeń i wspaniała okazja do zdobycia i uzupełnienia wiedzy z rożnych dziedzin życia i nauki.

Galeria

Artur Breczko