Sonda

Wydarzenia

Nasi uczniowie na czeskich szlakach

W dniach 9-11 maja uczniowie klas IVa,b i V Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim pod opieką nauczycieli: p. Artura Breczki, p. A. Rosołowskiej, p. Beaty Owczarczyk i p. Renaty Sobańskiej-Puk uczestniczyli w wycieczce do Czech. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji unijnego projektu pn. „Cztery pory roku na górskim stoku”.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy hutę szkła w Harrachowie, a następnie (po dotarciu do miejsca noclegowego w Domu Pielgrzyma w Bozkovie) przemierzyliśmy jedenastokilometrową ścieżkę edukacyjną. Z zachwytem oglądaliśmy skalną bramę wejściową przy Bitouchovie, idąc długą kładką wiszącą nad rzeką. Z najwyżej położonego punktu widokowego podziwialiśmy widoki na kanion i przeciwległy brzeg rzeki. Kończąc przejście „Riegrovej stezki” czerwonym szlakiem drogi Franciszka Palackiego, dotarliśmy do punktu noclegowego. Kolejny dzień również obfitował w wiele wrażeń. Po zwiedzeniu jaskiń dolomitowych z licznymi formacjami krasowymi w Bozkovie wyruszyliśmy w kolejną trasę. Tym razem przeszliśmy sześciokilometrowy szlak dydaktyczny z kilkunastoma przystankami, na których oglądaliśmy stare wapienne piece i poznawaliśmy historię geologiczną regionu. Popołudnie także obfitowało w wiele atrakcji – było ognisko, pieczenie kiełbasek oraz zabawy z dziećmi z bozkovskiej szkoły. W ostatnim dniu pan przewodnik musiał zmienić plan wycieczki – ze względu na opady deszczu nie doszła do skutku wyprawa na Śnieżkę. Nie mniej jednak zwiedziliśmy pałac Sychrov – perełkę Czeskiego Raju – z przebogatym wyposażeniem wnętrz i wspaniałym parkiem angielskim. Po krótkim relaksie na dziedzińcu pałacowym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Jeżowa Sudeckiego. Około godziny 14.30 dotarliśmy przed budynek szkoły, gdzie na wycieczkowiczów czekali stęsknieni rodzice.

Wycieczka była bardzo udana, a naszym wycieczkowiczom należy pogratulować dobrej kondycji (mimo zmęczenia) i świetnego radzenia sobie z codziennymi obowiązkami (bez rodziców).

Anetta Rosołowska

Galeria

 

Projekt pn. „Cztery pory roku na górskim stoku’’ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.

W kwietniu br. grupa uczennic klasy IIIb gimnazjum przygotowała dla najmłodszych uczniów z klasy I naszej szkoły akcję w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo” z zakresu zdrowego odżywiania. Najmłodsi bawili się w różne zabawy ruchowe przy muzyce, rozwiązywali zagadki, dowiedzieli się o zdrowych nawykach żywieniowych. Na zakończenie zajęć uczennice klasy III zaprosiły po zabawie pierwszaczków do przygotowanego wcześniej „zdrowego poczęstunku” – składającego się z warzyw, owoców i soków. Atutem tych działań była świetna atmosfera, bardzo ładnie przygotowana dekoracja i zaangażowanie uczennic w realizację zadań. Brawo! A radość i uśmiech na twarzach najmłodszych bezcenny.

Sylwia Mackiewicz

 

25 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Jeżowie Sudeckim świętowaliśmy Dzień Ziemi. Klasa 2 wraz z wychowawcą Małgorzatą Walczyszyn przygotowała przedstawienie pt. „W lesie na polanie”.

Dzieci przebrane były za zwierzątka, które sprzątały w lesie śmieci pozostawione przez ludzi. Uczniowie powiedzieli ekologiczny wiersz i zaśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej „Moja planeta”. Uczniowie klas 0-3 zaprezentowali modę ekologiczną. Wszystkie stroje wykonane były pomysłowo, z najnowszymi trendami w tym sezonie. Zostały stworzone z gazet, reklamówek, butelek, kartonów, worków. Każda klasa zaśpiewała piosenkę z okazji święta Ziemi.

Na koniec dyrekcja P. Anna Kędzierska i P. Anna Bodnar wręczyły uczestnikom mody ekologicznej słodkie nagrody ufundowane przez radę rodziców.

Małgorzata Walczyszyn

Galeria

Dzień Ziemi w klasach IV-VI – kolorowy zawrót głowy!

25 kwietnia 2018 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi w formie konkursu „Eko z klasą” na sportowo.

W konkurencjach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI. Sześcioosobowe reprezentacje z ogromnym zaangażowaniem wykonywały zadania w ramach przygotowanych konkurencji przy mocnym dopingu rówieśników. Poszczególne zespoły klasowe pięknie prezentowały się w wybranych przez siebie kolorach. Komisja oceniała zmagania uczestników w następujących konkurencjach: ekologiczne kręgle, krzyżówka ekologiczna, eko - współpraca, recyklingowa moda, rzut szyszką do celu, ekologiczne zagadki. Urozmaiceniem uroczystości był występ uczennic z klasy VIa, które przygotowały ciekawą inscenizację ekologiczną pt. „W lesie”.

Po zaciętych zmaganiach wszyscy otrzymali słodkie nagrody, a laur zwycięstwa w tym roku przyjęła klasa IVa. Za przygotowanie i organizację brawa należą się pani Joannie Miszczak-Grondowy oraz pani Renacie Sobańskiej –Puk. Ogromne brawa za zaangażowanie należą się wszystkim klasom. Brawo my!

Anetta Rosołowska

Galeria

Dnia 12.03.2018r. nastąpiło podsumowanie konkursu bibliotecznego pod hasłem ,,Najpiękniejszy dzienniczek lektur’’. Wystawę można było oglądać w bibliotece szkolnej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzienniczki oceniali nauczyciele i uczniowie klasy 6a. Głosowanie było tajne. Wszystkie oddane głosy zostały przeliczone. 47 dzienniczków wykonanych przez uczniów klas 3 konkurowało o miano najładniejszego, najciekawszego, a przede wszystkim wykonanego samodzielnie przez autora.

Oto wyniki:

1 miejsca – Natalia Gardziej z klasy 3a i Dominik Bielecki z klasy 3b

2 miejsce – Sabina Dworzycka z klasy 3c

3 miejsca – Blanka Linsen z klasy 3a i Mateusz Lorenc z klasy 3c

Wystawa stanowiła znakomitą informację o zainteresowaniach czytelniczych najmłodszych uczniów. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za dostarczenie dzienniczków i zainteresowanie wystawą.

Galeria

Małgorzata Prugar

 

7 marca br. uczniowie klasy I szkoły podstawowej byli uroczyście pasowani na czytelnika. Pani Małgorzata Prugar wraz z uczniami klasy IVa przygotowała program artystyczny. Tematem przewodnim pasowania była twórczość Jana Brzechwy. Występujący uczniowie z zaangażowaniem recytowali wybrane wiersze, m.in. „Żuraw i czapla”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Kwoka” i wiele innych. W krótkiej inscenizacji lekarze książek uzdrawiali je, a prowadząca przekazała kandydatom na czytelnika prośby książek. Uroczystego pasowania symboliczną zakładką dokonała pani dyrektor Anna Kędzierska. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki. Po oficjalnej części uczniowie po raz pierwszy mogli samodzielnie wypożyczyć wybrane przez siebie książki ze szkolnej biblioteki.

Małgorzata Prugar

 

23 lutego 2018 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Jeleniej Górze odbył się powiatowy etap Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych. Nasze recytatorki Ela Teśka i Ania Rymarowicz bardzo dobrze zaprezentowały swoje utwory. Ania otrzymała wyróżnienie za piękną recytację wiersza L. J. Kerna pt. „O rodzicach”. Gratulujemy!


Anetta Rosołowska

 


W poniedziałek 19 lutego uczniowie klasy II a gimnazjum wybrali się na wycieczkę na lodowisko do Jeleniej Góry. Zabawa była przednia i wszyscy uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w jeździe na łyżwach.

galeria