Sonda

Wydarzenia

Uczniowie naszej szkoły w kwietniu i maju brali udział w konkursach ekologicznych w ramach programu „Edukacja ekologiczna Związku Gmin Karkonoskich – Czyste Karkonosze” - w Konkursie plastycznym „Środowisko naturalne, w którym pragnę żyć” – XXV edycja dla uczniów klas 0-III oraz Konkursie fotograficznym „Przyroda Karkonoszy – Zjawiska” – XI edycja (dla uczniów kl. IV-VII szkół podstawowych i kl. II-III gimnazjów). Na Finał konkursów 6 czerwca 2018r. zakwalifikowano łącznie 24 prace naszych uczniów (prace plastyczne i fotografie). Festyn pełen atrakcji odbywał się w parku przy Pałacu w Bukowcu. Było malowanie na szkle, konkurs na przebranie ekologiczne, Parkowy bieg przełajowy oraz wiele atrakcji dla dzieci, min. dmuchane zjeżdżalnie, pokazy GOPR, zajęcia Leśnego Banku Genów i Nadleśnictwa Śnieżka EDUzy, przejażdżki koniem, rowerem górskim i inne.

Chociaż zdobyliśmy tylko jedną nagrodę Macieja Mackiewicza - I miejsce w konkursie fotograficznym, to i tak wszyscy zadowoleni, z upominkami i dyplomami, wybawieni, powrócili szczęśliwi z wycieczki.

Sylwia Mackiewicz

4 czerwca br. pierwszoklasiści byli gośćmi w Piekarni „Miroś” w Jeżowie Sudeckim. Poznali proces wyrobu i wypieku chleba. Miłą niespodzianką przygotowaną przez właścicieli była możliwość samodzielnego przygotowania kruchych rogalików. Praca po prostu „paliła się” w rękach małych cukierników. Wałkowanie, zawijanie i nadziewanie było dla niektórych prawdziwą frajdą, a jeszcze większą, gdy po upieczeniu w piecu można było ich spróbować. Dodatkowy słodki poczęstunek (pączki) od właścicieli był miłym zakończeniem wizyty w piekarni. Chociaż słońce już zaczynało mocno grzać, to droga powrotna do szkoły nie dłużyła się. Każde z dzieci, zadowolone, z paczką rogalików, mogło pochwalić się umiejętnościami cukierniczymi.

Serdecznie dziękujemy za tak interesujące i smaczne zajęcia!

Sylwia Mackiewicz

 

14 maja br. uczniowie z klasy I byli na wycieczce w Bukowcu w ramach programu „Edukacji ekologicznej Związku Gmin Karkonoskich – Czyste Karkonosze”. Wspólnie z pracownikiem Związku Gmin przeszliśmy ścieżką parkowo – krajobrazową byłego właściciela pałacu hrabiego von Reden. Przechadzaliśmy się wśród starych okazów drzew, „Domu ogrodnika” oraz wspięliśmy się także na Wieżę widokową ruin zamku Kasselburg, z której mogliśmy podziwiać panoramę Karkonoszy. Na ścieżkach spacerowych ustawione były liczne tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku. Podziwialiśmy też Pawilon Herbaciarni położony w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu folwarcznego. Na zakończenie wizyty w Pałacu Bukowiec wśród otaczającej zieleni spożyliśmy pieczone na ognisku kiełbaski. W radosnych nastrojach, chociaż trochę zmęczeni, z uśmiechem powróciliśmy do Jeżowa Sudeckiego.

Sylwia Mackiewicz

 

W słoneczny poranek 1 czerwca dla uczniów klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego zorganizowano piknik z okazji Dnia Dziecka. Impreza odbyła się na Orliku. Były skoki w workach, malowanie kredą swoich dziecięcych marzeń, bieg z piłeczkami oraz wiele innych zabaw i konkurencji. Po zmaganiach do nabrania sił serwowano kiełbaski z grilla i lody dla ochłody. Niespodzianką był przyjazd wozów strażackich z PSP Jelenia Góra i pokaz sprzętu gaśniczego. Największą frajdę sprawił dzieciom chłodny prysznic z węży strażackich i kurtyny wodnej. Czas zabawy szybko minął a uczestnicy pikniku, choć zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy, powrócili do domów, aby dalej świętować swój dzień.

Dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych zostały zorganizowane: warsztaty modelarskie, konkurencje i gry sportowe, ognisko z kiełbaskami i prezentacja szybowca.

Sylwia Mackiewicz

Galeria

 

W dniu 23 maja 2018r. został zorganizowany szkolny konkurs „LIGA FIZYCZNO-CHEMICZNA” przeznaczony dla uczniów klas 7SP i klas II i III Gimnazjum.

Uczniowie zmagali się z zadaniami fizycznymi i chemicznymi. 3-osobowe drużyny rywalizowały ze sobą w swoich grupach wiekowych.

I miejsce zajęła drużyna z klasy 7 w składzie: Jakub Karmelita, Mateusz Karmelita, Olaf Mela.

Gratulujemy!

Galeria

29.05.2018 do świetlicy klas 0-3 zaprosiliśmy tatę naszego kolegi Stasia - p. Grzegorza Kusia, który jest lekarzem.

Pan Grzegorz uczył dzieci podstawowych działań wchodzących w zakres pierwszej pomocy przedmedycznej. Zapoznał z przyczynami najczęściej spotykanych urazów ciała u dzieci. Uczyliśmy się dobierać opatrunek do rodzaju skaleczenia, umiejętnie przyklejać plaster z opatrunkiem, dezynfekować drobne skaleczenia. Poznaliśmy nazwy przedmiotów związanych z udzielaniem pomocy: bandaż, woda utleniona, płyn dezynfekujący, plastry, gaziki, gumowe rękawice. W parach uczyliśmy się bandażować różne miejsca naszego ciała (ręka, kolano, noga). Dowiedzieliśmy się także, jak opatrywać należy krwawiące rany ze złamaniem. Każde dziecko pod okiem pana doktora miało możliwość wykonywania opatrunków. Przypomnieliśmy sobie, jak należy wzywać pomoc w razie wypadku. Pan Grzegorz powiedział nam także, jak powinniśmy się zachować w przypadku, kiedy spotkamy lub kiedy ugryzie nas żmija.

Były to bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy p. doktorowi G. Kusiowi za ciekawe i bardzo pouczające zajęcia.

W dniu 23 maja 2018r. został zorganizowany szkolny konkurs matematyczny „LIGA MATEMATYCZNA” przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej. Liczyła się nie tylko wiedza matematyczna, ale i współpraca w grupie oraz dobra organizacja.

I miejsce zajęła drużyna z klasy 4B: Liwia Politaj, Julia Szarżanowicz, Klaudia Włodarczyk oraz drużyna z klasy 6B: Malwina Rudzka, Martyna Sójkowska.

Gratulujemy!

Galeria