Sonda

Wydarzenia

W nowym roku szkolnym nasi uczniowie rozpoczęli rywalizację sportową. Wrzesień przyniósł młodym sportowcom wiele sukcesów w biegach.

Gratulujemy osiągnięcia wysokich wyników i zdobytych miejsc. Brawo!

Więcej informacji w zakładce Sport- Aktualności.

 

10 września uczniowie obu klas piątych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce
do BGL Kostrzyca k. Miłkowa. Pobyt w Banku Genów miał charakter warsztatowy. Uczestnicy poznali sposoby selekcjonowania i przechowywania nasion drzew. Następnie wykonywali polecenia zawarte w karcie zadań, gromadząc dane na podstawie obserwacji prowadzonych na terenie obiektu. Ostatnim etapem warsztatów było wykonanie plakatu z wykorzystaniem materiałów naturalnych zgromadzonych podczas realizacji zadań.

Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem wyglądu i ogromu stale modernizowanych obiektów Banku Genów Leśnych. Na pewno taka forma lekcji przyrody przypadła uczniom do gustu.

Anetta Rosołowska

Galeria

 

Spotkanie mieszkańców gmin partnerskich z Jeżowa Sudeckiego i Pasek nad Jizerou to już niestety ostatnia odsłona programu pod nazwą ,,Cztery pory roku na górskim stoku’’. Nasi najmłodsi wspólnie z rodzicami oraz zaproszeni goście z Czech, tym razem mogli zapoznać się z ofertą turystyczną i kulturalną na terenie naszej gminy. Uczestnicy mogli zwiedzić i poznać historię Wieży Książęcej w Siedlęcinie oraz wziąć udział w spływie kajakowym i zajęciach na sztucznej ściance wspinaczkowej pod czujnym okiem instruktorów. Nie tylko dla najmłodszych zajęcia okazały się prawdziwym wyzwaniem i dla wielu z nas nie zabrakło prawdziwych emocji. W trakcie imprezy mogliśmy również podziwiać wyeksponowane prace i wyłonić laureatów konkursu plastycznego ,,Najpiękniejsze miejsca w moim regionie’’. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali ciepły posiłek i poczęstunek oraz zupę z kotła opartą na średniowiecznej recepturze. W tracie imprezy panowała bardzo przyjemna atmosfera i była to znakomita okazja, aby wymienić się doświadczeniami w dziedzinie turystyki szkolnej i rodzinnej z naszymi partnerami z Czech. Podczas podsumowania imprezy i całego programu jednomyślnie stwierdziliśmy, że istnieje ogromna potrzeba kontynuacji tego typu działań w przyszłości. Jesteśmy również przekonani, że program przyczyni się do zwiększenia frekwencji i liczby osób korzystających z lokalnych atrakcji po obu stronach Karkonoszy.

Impreza odbyła się w ramach projektu pn. ,,Cztery pory roku na górskim stoku’’. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.


koordynator projektu
Artur Breczko

Projekt pn. „Cztery pory roku na górskim stoku’’ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.


 

 

9 maja  2018 roku odbyła się wycieczka klasowa klasy IIB do Bochni – Krakowa- Energylandii. Uczestniczyli w niej także uczniowie z klas IIA, IIIA i z klas 6-tych. Zwiedzanie zaczęliśmy od Kopalni Soli w Bochni, która jest najstarszą kopalnią soli w Polsce i działa już od 1248 r. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na głębokości 212 m pod ziemią, gdzie czekała na nas następna niespodzianka - kopalniane metro „Kuba”.Spacer po podziemnej trasie w kopalni soli w Bochni dostarczył nam pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci.Następnie udaliśmy się w dalszą drogę do Grodu Kraka. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie, zaskoczyło ilością zabytków i niezwykłym klimatem. Zaczęliśmy od spaceru nad Wisłą, następnie obejrzeliśmy Wawel i Smoka Wawelskiego, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Później swoje kroki skierowaliśmy w kierunku Rynku. Mijając zabytkowe kamieniczki odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym "oknem papieskim", a następnie podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki. Odwiedziliśmy także Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.Następnego dnia udaliśmy się do Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, który zapewnił nam możliwość aktywnego wypoczynku i relaks tym, którzy postanowili wypróbować wszystkie atrakcje parku.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Była ona dla nas dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła nam w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii, biologii i geografii. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.

Uczniowie naszej szkoły w kwietniu i maju brali udział w konkursach ekologicznych w ramach programu „Edukacja ekologiczna Związku Gmin Karkonoskich – Czyste Karkonosze” - w Konkursie plastycznym „Środowisko naturalne, w którym pragnę żyć” – XXV edycja dla uczniów klas 0-III oraz Konkursie fotograficznym „Przyroda Karkonoszy – Zjawiska” – XI edycja (dla uczniów kl. IV-VII szkół podstawowych i kl. II-III gimnazjów). Na Finał konkursów 6 czerwca 2018r. zakwalifikowano łącznie 24 prace naszych uczniów (prace plastyczne i fotografie). Festyn pełen atrakcji odbywał się w parku przy Pałacu w Bukowcu. Było malowanie na szkle, konkurs na przebranie ekologiczne, Parkowy bieg przełajowy oraz wiele atrakcji dla dzieci, min. dmuchane zjeżdżalnie, pokazy GOPR, zajęcia Leśnego Banku Genów i Nadleśnictwa Śnieżka EDUzy, przejażdżki koniem, rowerem górskim i inne.

Chociaż zdobyliśmy tylko jedną nagrodę Macieja Mackiewicza - I miejsce w konkursie fotograficznym, to i tak wszyscy zadowoleni, z upominkami i dyplomami, wybawieni, powrócili szczęśliwi z wycieczki.

Sylwia Mackiewicz

4 czerwca br. pierwszoklasiści byli gośćmi w Piekarni „Miroś” w Jeżowie Sudeckim. Poznali proces wyrobu i wypieku chleba. Miłą niespodzianką przygotowaną przez właścicieli była możliwość samodzielnego przygotowania kruchych rogalików. Praca po prostu „paliła się” w rękach małych cukierników. Wałkowanie, zawijanie i nadziewanie było dla niektórych prawdziwą frajdą, a jeszcze większą, gdy po upieczeniu w piecu można było ich spróbować. Dodatkowy słodki poczęstunek (pączki) od właścicieli był miłym zakończeniem wizyty w piekarni. Chociaż słońce już zaczynało mocno grzać, to droga powrotna do szkoły nie dłużyła się. Każde z dzieci, zadowolone, z paczką rogalików, mogło pochwalić się umiejętnościami cukierniczymi.

Serdecznie dziękujemy za tak interesujące i smaczne zajęcia!

Sylwia Mackiewicz

 

14 maja br. uczniowie z klasy I byli na wycieczce w Bukowcu w ramach programu „Edukacji ekologicznej Związku Gmin Karkonoskich – Czyste Karkonosze”. Wspólnie z pracownikiem Związku Gmin przeszliśmy ścieżką parkowo – krajobrazową byłego właściciela pałacu hrabiego von Reden. Przechadzaliśmy się wśród starych okazów drzew, „Domu ogrodnika” oraz wspięliśmy się także na Wieżę widokową ruin zamku Kasselburg, z której mogliśmy podziwiać panoramę Karkonoszy. Na ścieżkach spacerowych ustawione były liczne tablice edukacyjne poświęcone przyrodzie i historii parku. Podziwialiśmy też Pawilon Herbaciarni położony w bezpośrednim sąsiedztwie zespołu folwarcznego. Na zakończenie wizyty w Pałacu Bukowiec wśród otaczającej zieleni spożyliśmy pieczone na ognisku kiełbaski. W radosnych nastrojach, chociaż trochę zmęczeni, z uśmiechem powróciliśmy do Jeżowa Sudeckiego.

Sylwia Mackiewicz