Sonda

Wydarzenia

28 września odbył się VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Było to wielkie szkolne wydarzenie, podczas którego, zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Tego dnia przeprowadzony został także konkurs o tytuł „MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA”, którego zwycięzcami zostali: Liwia Politaj z klasy 5B, Martyna Florczyk z klasy 7B oraz Olaf Mela z klasy 8.

GRATULUJEMY!

Bogumiła Gnat

 

 

27.09.2018r. uczniowie klas 2A i 2B wyruszyli w podróż pociągiem do Szklarskiej Poręby. Pogoda tego dnia dopisała a godzinny przejazd z Jeleniej Góry szybko minął. Z dworca Szklarska Poręba Górna uczniowie i towarzyszący rodzice mogli podziwiać przepiękną panoramę gór wraz ze spowitą w lekką mgłę Szrenicą. Trasa przez miejscowość nie sprawiła drugakom większej trudności. A pobyt w restauracji „Alfredo” było miłym miejscem odpoczynku. Mili właściciele sprawili nam niespodziankę, serwując wycieczkowiczom przepyszne drugie śniadanie i deser. Czas szybko minął i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo zmęczenia w ekspresowym tempie dotarliśmy do dworca. W drodze powrotnej do Jeleniej Góry uczestnicy wycieczki w pociągu nie tylko odpoczywali, ale także podziwiali przepiękne krajobrazy naszego regionu.

Właścicielom restauracji „Alfredo” w Szklarskiej Porębie dziękujemy za gościnę!

Sylwia Mackiewicz

 

We wrześniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny włączyli się w jubileuszową akcję „Sprzątamy Świat - Polska 2018”. Minęło już 25 lat od momentu, gdy zwolennicy czystej planety, Ziemi, podejmowali się pierwszych działań ekologicznych na jej rzecz. W tym roku Sprzątanie przebiegało pod hasłem: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Selektywna zbiórka odpadów jest ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które są w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Dlatego dzieci, które nauczą się segregować śmieci od najmłodszych lat, będą to robić w dorosłym życiu.

Sylwia Mackiewicz

 

 

W nowym roku szkolnym nasi uczniowie rozpoczęli rywalizację sportową. Wrzesień przyniósł młodym sportowcom wiele sukcesów w biegach.

Gratulujemy osiągnięcia wysokich wyników i zdobytych miejsc. Brawo!

Więcej informacji w zakładce Sport- Aktualności.

 

10 września uczniowie obu klas piątych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce
do BGL Kostrzyca k. Miłkowa. Pobyt w Banku Genów miał charakter warsztatowy. Uczestnicy poznali sposoby selekcjonowania i przechowywania nasion drzew. Następnie wykonywali polecenia zawarte w karcie zadań, gromadząc dane na podstawie obserwacji prowadzonych na terenie obiektu. Ostatnim etapem warsztatów było wykonanie plakatu z wykorzystaniem materiałów naturalnych zgromadzonych podczas realizacji zadań.

Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem wyglądu i ogromu stale modernizowanych obiektów Banku Genów Leśnych. Na pewno taka forma lekcji przyrody przypadła uczniom do gustu.

Anetta Rosołowska

Galeria

 

Spotkanie mieszkańców gmin partnerskich z Jeżowa Sudeckiego i Pasek nad Jizerou to już niestety ostatnia odsłona programu pod nazwą ,,Cztery pory roku na górskim stoku’’. Nasi najmłodsi wspólnie z rodzicami oraz zaproszeni goście z Czech, tym razem mogli zapoznać się z ofertą turystyczną i kulturalną na terenie naszej gminy. Uczestnicy mogli zwiedzić i poznać historię Wieży Książęcej w Siedlęcinie oraz wziąć udział w spływie kajakowym i zajęciach na sztucznej ściance wspinaczkowej pod czujnym okiem instruktorów. Nie tylko dla najmłodszych zajęcia okazały się prawdziwym wyzwaniem i dla wielu z nas nie zabrakło prawdziwych emocji. W trakcie imprezy mogliśmy również podziwiać wyeksponowane prace i wyłonić laureatów konkursu plastycznego ,,Najpiękniejsze miejsca w moim regionie’’. Wszyscy uczestnicy programu otrzymali ciepły posiłek i poczęstunek oraz zupę z kotła opartą na średniowiecznej recepturze. W tracie imprezy panowała bardzo przyjemna atmosfera i była to znakomita okazja, aby wymienić się doświadczeniami w dziedzinie turystyki szkolnej i rodzinnej z naszymi partnerami z Czech. Podczas podsumowania imprezy i całego programu jednomyślnie stwierdziliśmy, że istnieje ogromna potrzeba kontynuacji tego typu działań w przyszłości. Jesteśmy również przekonani, że program przyczyni się do zwiększenia frekwencji i liczby osób korzystających z lokalnych atrakcji po obu stronach Karkonoszy.

Impreza odbyła się w ramach projektu pn. ,,Cztery pory roku na górskim stoku’’. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.


koordynator projektu
Artur Breczko

Projekt pn. „Cztery pory roku na górskim stoku’’ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.


 

 

9 maja  2018 roku odbyła się wycieczka klasowa klasy IIB do Bochni – Krakowa- Energylandii. Uczestniczyli w niej także uczniowie z klas IIA, IIIA i z klas 6-tych. Zwiedzanie zaczęliśmy od Kopalni Soli w Bochni, która jest najstarszą kopalnią soli w Polsce i działa już od 1248 r. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na głębokości 212 m pod ziemią, gdzie czekała na nas następna niespodzianka - kopalniane metro „Kuba”.Spacer po podziemnej trasie w kopalni soli w Bochni dostarczył nam pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci.Następnie udaliśmy się w dalszą drogę do Grodu Kraka. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie, zaskoczyło ilością zabytków i niezwykłym klimatem. Zaczęliśmy od spaceru nad Wisłą, następnie obejrzeliśmy Wawel i Smoka Wawelskiego, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Później swoje kroki skierowaliśmy w kierunku Rynku. Mijając zabytkowe kamieniczki odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym "oknem papieskim", a następnie podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki. Odwiedziliśmy także Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.Następnego dnia udaliśmy się do Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, który zapewnił nam możliwość aktywnego wypoczynku i relaks tym, którzy postanowili wypróbować wszystkie atrakcje parku.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Była ona dla nas dużym przeżyciem. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii Polski. Nauka w takiej formie pozwoliła nam w łatwiejszy i ciekawszy sposób przyswoić sobie wiele informacji z historii, biologii i geografii. Przekonaliśmy się, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacać naszą wiedzę.