Sonda

Wydarzenia

W sobotę 13 października odbył się XIII Ogólnopolski Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej - Rudawy Janowickie 2018. Tradycyjnie organizacją imprezy zajmował się Oddział PTTK ,,Sudety Zachodnie’’ – Jelenia Góra. Natomiast wsparcie finansowe zaoferowali Zarząd Główny PTTK, Miasto Jelenia Góra i Powiat Jeleniogórski. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej. Uczestnicy mają również niepowtarzalną okazję, by pod opieką wykwalifikowanych przewodników sudeckich i absolwentów geologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapoznać się z bogactwem turystycznym i geologicznym naszego regionu. W tym roku trasa wiodła urokliwym przełomem Bobru do miejscowości Miedzianka, która do dzisiaj jest otoczona aurą tajemnicy, ze względu na przeszłość związaną z wydobywaniem na tym terenie rud uranu.

Na trasie dla gimnazjalistów naszą gminę reprezentowała drużyna uczniów ze Szkół Podstawowych w Czernicy i Jeżowie Sudeckim. Ze względu na niewielką konkurencję z powodu wygaszania roczników gimnazjalnych najbardziej zaangażowani z naszej grupy zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy rywalizowali w konkurencji na najpiękniejszy okaz geologiczny i w konkursie wiedzy krajoznawczej. Wszyscy oprócz nagród otrzymali również pamiątkowe znaczki i posiłek na mecie rajdu. Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy często bezinteresownie wspierają tę cenną inicjatywę za opiekę i uśmiech w trakcie całej imprezy.

Uczniowie wyróżnieni na trasie rajdu.

Konkurs wiedzy krajoznawczej: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, II miejsce ex aequo Sandra Salewska i Olaf Mela SP Jeżów Sudecki.

Konkurs na najpiękniejszy okaz geologiczny: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, Gabriela Szpala SP Jeżów Sudecki II miejsce i III miejsce Ewelina Salewska SP Jeżów Sudecki.

opiekun grupy – Artur Breczko

 

W piątek 26 października 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci z klas pierwszych w poczet uczniów, czyli pasowanie na pierwszaka. W sali Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich zebrali się goście: Pan Edward Dudek Wójt Gminy Jeżów Sudecki, Pani Teresa Mitka sołtys wsi Jeżów Sudecki, Przedstawiciele Rady Rodziców, Rady Gminy oraz Rady Sołeckiej. Licznie przybyli rodzice oraz inni członkowie rodzin pierwszoklasistów. Nie zawiedli też koledzy i koleżanki z klas drugich i trzeciej, którzy przyszli wraz z wychowawczyniami.

Uroczystość prowadził przewodniczący szkoły, który powitał zebranych i przedstawił bohaterów uroczystości – pierwszaków. Część artystyczną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas pierwszych oraz uczennice z koła artystycznego z klasy piątej zaprezentowali humorystyczny program artystyczny.

Jednym z kolejnych punktów programu było złożenie przez pierwszaków ślubowania, po którym pani dyrektor Anna Kędzierska dokonała ich pasowania na uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pani dyrektor wręczyła przewodniczącym klas pierwszych symboliczny „Klucz do Wiedzy”.

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiechom i radości było co nie miara. Dzieci i ich najbliżsi chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle przygotowanej dekoracji.
A my, czyli wychowawczynie klas pierwszych - Monika Janik i Elżbieta Maćków, zbierałyśmy podziękowania i gratulacje za przygotowanie całej uroczystości.

Wychowawczyni klasy IB

Elżbieta Maćków

 


 

Galeria

Jesień to czas zbiorów w ogrodach, sadach i na polach. Dużą frajdą dla najmłodszych dzieci w tym czasie jest zbiór ziemniaków, czyli wykopki. 17.10.2018r. w naszej szkole uczniowie klas I-III uczestniczyli, po raz kolejny, w Dniu Ziemniaka, który stał się już niejako tradycją wśród najmłodszych. Każda z klas miała za zadanie przygotować za pomocą kolorowych, ziemniaczanych stempelków różne części garderoby dla Pani Jesieni, które były prezentowane podczas zabaw ruchowych przy muzyce. Natomiast uczniowie klasy 2A przygotowali inscenizację znanego wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Po zakończeniu wspólnych zabaw i wysłuchaniu bajki o ziemniaku uczniowie w poszczególnych klasach degustowali ciepłe ziemniaczki z wybranymi przez siebie dodatkami: ketchupem, masłem lub solą.

Sylwia Mackiewicz

 

Galeria

 

6 października br. seniorzy z Jeżowa Sudeckiego mieli swoje święto - Dzień Seniora. Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z klas 2A i 2B przygotowali, pod nadzorem swoich wychowawczyń - p. Sylwii Mackiewicz i p. Joanny Słabickiej, program artystyczny. Na scenie pojawiły się Babcie – Seniorki i Dziadkowie – Seniorzy, którzy rywalizowali między sobą w zmaganiach „Familiady”. Uczniowie wykazali się także swoimi talentami wokalnymi, grą na instrumentach oraz umiejętnościami tanecznymi, uświetniając ten uroczysty dzień. Uśmiech na twarzach gości był nagrodą za występ, a słodki prezent od pani sołtys Teresy Mitki miłą niespodzianką dla naszych drugoklasistów.

Sylwia Mackiewicz

 


Włączając się do Ogólnopolskiego Konkursu ,,Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków’’ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim, zorganizowaliśmy w bibliotece szkolnej:

- rozdanie uczniom albumów na naklejki ze Słodziakami za codzienne głośne czytanie z rodzicami. Uczennice klasy 8 wklejały czytelnikom naklejki podczas przerw.

- przygotowanie ilustracji na podstawie książki ,,Co się stanie na Leśnej Polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków’’. Ilustracje pokolorowane przez uczniów klas I-III podczas zajęć świetlicowych wykorzystane zostały do ozdobienia biblioteki szkolnej w Dniu Głośnego Czytania.

Do akcji Głośnego Czytania nauczyciel biblioteki zaangażował przedstawicieli Rady Rodziców. 28.09.2018 roku w bibliotece szkolnej rozpoczął się Dzień Głośnego Czytania dla uczniów klas I-III (92 uczestników). Czworo przedstawicieli Rady Rodziców czytało ,,Przygody Słodziaków’’ czterem grupom uczniów. Po wysłuchaniu przygód dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające znajomość książki.

Po tej części akcji Rada Rodziców przygotowała dzieciom niespodzianki – babeczki i dekoracje cukrowe. Zadaniem uczniów było samodzielne stworzenie swojego Słodziaka. Uczestnicy czytania bardzo się zaangażowali w tworzenie swoich Słodkich Przyjaciół, wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Po sesji fotograficznej Słodziaków dzieci przystąpiły do konsumpcji słodkości.

Następnym zadaniem uczestników było wykonanie konkursowej pracy plastycznej, do której przystąpili z wielkim zapałem. Wykonali ilustracje Przygód Słodziaków, komiksy, napisali nowe Przygody Słodziaków. Wielkiego przedsięwzięcia dokonał uczeń klasy 3, który napisał i zilustrował przygody w formie teatrzyku Kamishibai. 12.10.2018r. nauczyciel biblioteki zaprezentował ten teatrzyk uczniom z klas I-III.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece szkolnej. Mogli ją podziwiać uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.


Akcję zorganizowały i przeprowadziły

Małgorzata Prugar i Karolina Łukomska

 

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 października 2018 roku w naszej szkole odbył uroczysty apel, który w znacznej mierze został uatrakcyjniony występem klasy VI. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili kilka scenek humorystycznych związanych z życiem szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, reprezentanci Rady Sołeckiej i Rady Rodziców, ale przede wszystkim byli nauczyciele naszej szkoły. Po części artystycznej pan Edward Dudek wręczył wyróżnionym nauczycielom Nagrody Wójta Gminy Jeżów Sudecki. W tym roku otrzymali je pani Krystyna Drahan i pan Zbigniew Sos. Pani dyrektor Anna Kędzierska życzyła wszystkim pracownikom szkoły sukcesów i satysfakcji z pracy.

Anetta Rosołowska

 

10 października 2018r. uczniowie klasy 4a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim wzięli udział w aktywnej lekcji przyrody - wycieczce do Leśnictwa w Płoszczynie. Podczas zajęć, prowadzonych przez leśniczego p.Tomasza Kwaśniaka, mieli okazję poznać las jako miejsce bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, jego rolę w przyrodzie oraz podstawowe zasady zagospodarowania obszarów leśnych przez leśników. Uczniowie obserwowali także ciekawe procesy biologiczne zachodzące w ekosystemie leśnym. Wycieczka była doskonałą okazją do przeprowadzenia obserwacji z wykorzystaniem mapy i kompasu. Zakończyła się wspólnym ogniskiem w miłej atmosferze, które przygotowali dzieciom: leśniczy Tomasz Kwaśniak, podleśniczy Jan Misiura oraz rodzice uczniów.

Renata Sobańska-Puk

 

Tak o wycieczce pisali uczniowie:

„….Poszliśmy do lasu, gdzie leśniczy opowiedział nam o korniku drukarzu. Pokazał nam korę ze szczelinami, a w środku nieżywe korniki. Pan powiedział, że te drzewa trzeba wyciąć zanim korniki rozprzestrzenią się na inne zdrowe świerki. Później poszliśmy obejrzeć pułapkę na korniki. Widziałem świerk i jodłę. Kiedy dotknąłem mały świerk, to kuł, a jodła nie. Na koniec naszej wyprawy leśniczy zorganizował ognisko i piekliśmy kiełbaski. Kiedy się najedliśmy, musieliśmy jeszcze wypełnić karty pracy. Później podziękowaliśmy panu leśniczemu i wróciliśmy do Jeżowa Sudeckiego ….”

Mateusz Kamiński klasa 4a

„ …. Szliśmy tam pieszo około godziny. Pan leśniczy opowiedział o tym, ile w roku sadzą drzew. Następnie poszliśmy do lasu, pan leśniczy pokazał nam pułapki na korniki. Zorganizowane mieliśmy też ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Na koniec musieliśmy wykonać kilka zadań. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu wycieczka się udała i bardzo mi się podobała.”

Damian Świętek klasa 4a

„… Pan leśniczy, który tam na nas czekał, opowiadał nam o swojej pracy i o tym, ile sadzą drzew. Potem w lesie zbieraliśmy nasiona buczyny. Pan leśniczy pokazał nam pułapki na korniki. Następnie jedliśmy kiełbaski z ogniska. Do szkoły wróciliśmy około 13. Wycieczka mi się podobała.”

Dominika Świętek kl. 4a