Sonda

Wydarzenia

6 października br. seniorzy z Jeżowa Sudeckiego mieli swoje święto - Dzień Seniora. Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z klas 2A i 2B przygotowali, pod nadzorem swoich wychowawczyń - p. Sylwii Mackiewicz i p. Joanny Słabickiej, program artystyczny. Na scenie pojawiły się Babcie – Seniorki i Dziadkowie – Seniorzy, którzy rywalizowali między sobą w zmaganiach „Familiady”. Uczniowie wykazali się także swoimi talentami wokalnymi, grą na instrumentach oraz umiejętnościami tanecznymi, uświetniając ten uroczysty dzień. Uśmiech na twarzach gości był nagrodą za występ, a słodki prezent od pani sołtys Teresy Mitki miłą niespodzianką dla naszych drugoklasistów.

Sylwia Mackiewicz

 


Włączając się do Ogólnopolskiego Konkursu ,,Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków’’ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim, zorganizowaliśmy w bibliotece szkolnej:

- rozdanie uczniom albumów na naklejki ze Słodziakami za codzienne głośne czytanie z rodzicami. Uczennice klasy 8 wklejały czytelnikom naklejki podczas przerw.

- przygotowanie ilustracji na podstawie książki ,,Co się stanie na Leśnej Polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków’’. Ilustracje pokolorowane przez uczniów klas I-III podczas zajęć świetlicowych wykorzystane zostały do ozdobienia biblioteki szkolnej w Dniu Głośnego Czytania.

Do akcji Głośnego Czytania nauczyciel biblioteki zaangażował przedstawicieli Rady Rodziców. 28.09.2018 roku w bibliotece szkolnej rozpoczął się Dzień Głośnego Czytania dla uczniów klas I-III (92 uczestników). Czworo przedstawicieli Rady Rodziców czytało ,,Przygody Słodziaków’’ czterem grupom uczniów. Po wysłuchaniu przygód dzieci odpowiadały na pytania sprawdzające znajomość książki.

Po tej części akcji Rada Rodziców przygotowała dzieciom niespodzianki – babeczki i dekoracje cukrowe. Zadaniem uczniów było samodzielne stworzenie swojego Słodziaka. Uczestnicy czytania bardzo się zaangażowali w tworzenie swoich Słodkich Przyjaciół, wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Po sesji fotograficznej Słodziaków dzieci przystąpiły do konsumpcji słodkości.

Następnym zadaniem uczestników było wykonanie konkursowej pracy plastycznej, do której przystąpili z wielkim zapałem. Wykonali ilustracje Przygód Słodziaków, komiksy, napisali nowe Przygody Słodziaków. Wielkiego przedsięwzięcia dokonał uczeń klasy 3, który napisał i zilustrował przygody w formie teatrzyku Kamishibai. 12.10.2018r. nauczyciel biblioteki zaprezentował ten teatrzyk uczniom z klas I-III.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece szkolnej. Mogli ją podziwiać uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.


Akcję zorganizowały i przeprowadziły

Małgorzata Prugar i Karolina Łukomska

 

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 12 października 2018 roku w naszej szkole odbył uroczysty apel, który w znacznej mierze został uatrakcyjniony występem klasy VI. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili kilka scenek humorystycznych związanych z życiem szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, reprezentanci Rady Sołeckiej i Rady Rodziców, ale przede wszystkim byli nauczyciele naszej szkoły. Po części artystycznej pan Edward Dudek wręczył wyróżnionym nauczycielom Nagrody Wójta Gminy Jeżów Sudecki. W tym roku otrzymali je pani Krystyna Drahan i pan Zbigniew Sos. Pani dyrektor Anna Kędzierska życzyła wszystkim pracownikom szkoły sukcesów i satysfakcji z pracy.

Anetta Rosołowska

 

10 października 2018r. uczniowie klasy 4a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim wzięli udział w aktywnej lekcji przyrody - wycieczce do Leśnictwa w Płoszczynie. Podczas zajęć, prowadzonych przez leśniczego p.Tomasza Kwaśniaka, mieli okazję poznać las jako miejsce bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, jego rolę w przyrodzie oraz podstawowe zasady zagospodarowania obszarów leśnych przez leśników. Uczniowie obserwowali także ciekawe procesy biologiczne zachodzące w ekosystemie leśnym. Wycieczka była doskonałą okazją do przeprowadzenia obserwacji z wykorzystaniem mapy i kompasu. Zakończyła się wspólnym ogniskiem w miłej atmosferze, które przygotowali dzieciom: leśniczy Tomasz Kwaśniak, podleśniczy Jan Misiura oraz rodzice uczniów.

Renata Sobańska-Puk

 

Tak o wycieczce pisali uczniowie:

„….Poszliśmy do lasu, gdzie leśniczy opowiedział nam o korniku drukarzu. Pokazał nam korę ze szczelinami, a w środku nieżywe korniki. Pan powiedział, że te drzewa trzeba wyciąć zanim korniki rozprzestrzenią się na inne zdrowe świerki. Później poszliśmy obejrzeć pułapkę na korniki. Widziałem świerk i jodłę. Kiedy dotknąłem mały świerk, to kuł, a jodła nie. Na koniec naszej wyprawy leśniczy zorganizował ognisko i piekliśmy kiełbaski. Kiedy się najedliśmy, musieliśmy jeszcze wypełnić karty pracy. Później podziękowaliśmy panu leśniczemu i wróciliśmy do Jeżowa Sudeckiego ….”

Mateusz Kamiński klasa 4a

„ …. Szliśmy tam pieszo około godziny. Pan leśniczy opowiedział o tym, ile w roku sadzą drzew. Następnie poszliśmy do lasu, pan leśniczy pokazał nam pułapki na korniki. Zorganizowane mieliśmy też ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Na koniec musieliśmy wykonać kilka zadań. Pogoda nam dopisała, dzięki czemu wycieczka się udała i bardzo mi się podobała.”

Damian Świętek klasa 4a

„… Pan leśniczy, który tam na nas czekał, opowiadał nam o swojej pracy i o tym, ile sadzą drzew. Potem w lesie zbieraliśmy nasiona buczyny. Pan leśniczy pokazał nam pułapki na korniki. Następnie jedliśmy kiełbaski z ogniska. Do szkoły wróciliśmy około 13. Wycieczka mi się podobała.”

Dominika Świętek kl. 4a

 

28 września odbył się VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Było to wielkie szkolne wydarzenie, podczas którego, zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Tego dnia przeprowadzony został także konkurs o tytuł „MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA”, którego zwycięzcami zostali: Liwia Politaj z klasy 5B, Martyna Florczyk z klasy 7B oraz Olaf Mela z klasy 8.

GRATULUJEMY!

Bogumiła Gnat

 

 

27.09.2018r. uczniowie klas 2A i 2B wyruszyli w podróż pociągiem do Szklarskiej Poręby. Pogoda tego dnia dopisała a godzinny przejazd z Jeleniej Góry szybko minął. Z dworca Szklarska Poręba Górna uczniowie i towarzyszący rodzice mogli podziwiać przepiękną panoramę gór wraz ze spowitą w lekką mgłę Szrenicą. Trasa przez miejscowość nie sprawiła drugakom większej trudności. A pobyt w restauracji „Alfredo” było miłym miejscem odpoczynku. Mili właściciele sprawili nam niespodziankę, serwując wycieczkowiczom przepyszne drugie śniadanie i deser. Czas szybko minął i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo zmęczenia w ekspresowym tempie dotarliśmy do dworca. W drodze powrotnej do Jeleniej Góry uczestnicy wycieczki w pociągu nie tylko odpoczywali, ale także podziwiali przepiękne krajobrazy naszego regionu.

Właścicielom restauracji „Alfredo” w Szklarskiej Porębie dziękujemy za gościnę!

Sylwia Mackiewicz

 

We wrześniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny włączyli się w jubileuszową akcję „Sprzątamy Świat - Polska 2018”. Minęło już 25 lat od momentu, gdy zwolennicy czystej planety, Ziemi, podejmowali się pierwszych działań ekologicznych na jej rzecz. W tym roku Sprzątanie przebiegało pod hasłem: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Selektywna zbiórka odpadów jest ważna ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które są w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Dlatego dzieci, które nauczą się segregować śmieci od najmłodszych lat, będą to robić w dorosłym życiu.

Sylwia Mackiewicz