Sonda

Wydarzenia

W listopadzie odbył się konkurs matematycznyOlimpiada Wiedzy Archimedes-Matematyka. Plus”. Z przyjemnością informujemy, że tytuły laureatów III stopnia otrzymały: Klaudia Włodarczyk z klasy 5B oraz Julia Waszkiewicz z klasy 6.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bogumiła Gnat

„Hej gospodarzu otwórzcie bramy, zatańcujemy Wam i zagramy, a nasza gwiazda, jak ta z Betlejem, chatę Wam złotym blaskiem ogrzeje!”

27 i 28 grudnia 2018 roku uczniowie z klasy IIb wraz z wychowawczynią p. J. Słabicką kolędowali, chodząc po wsi Jeżów Sudecki. Starali się w ten sposób ożywić zapomnianą już nieco tradycję. Śpiewali kolędy, odgrywali bożonarodzeniowe scenki i składali noworoczne życzenia. Dzieci przebrane za: anioła, diabła, pastuszka, króla, turonia i bociana, niosąc gwiazdę betlejemską, odwiedzały poszczególne domy. Kolędnicy wstąpili również do Urzędu Gminy w Jeżowie Sudeckim, gdzie spotkali się z miłym przyjęciem ze strony pana wójta i pracowników urzędu. Zebraną podczas kolędowania kwotę uczniowie częściowo przeznaczą na dofinansowanie klasowej wycieczki, część natomiast przekażą na cel charytatywny - dożywianie dzieci w Kongu.

Joanna Słabicka

Uczniowie najmłodszych klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim w ramach orientacji zawodowej poznawali pracę ludzi w różnych zawodach.
17 września br. uczniowie klasy IIB poznawali w trakcie zajęć lekcyjnych zawód listonosza, zasady pisania listu oraz adresowania koperty. Napisali krótkie listy do swoich rodziców, które zaadresowali i udali się z wychowawczynią na pocztę w Jeżowie Sudeckim. Poznawali z bliska pracę na poczcie i oczywiście kupili znaczki. Nakleili je na wcześniej przygotowane koperty i osobiście wrzucili do skrzynki. Rodzice bardzo ucieszyli się z takiej miłej niespodzianki.

Wszyscy uczniowie klas I-III w ramach przedstawień teatralnych: we wrześniu podczas spektaklu „Jak Dyzio stracił zdrowie” i listopadzie „Afryka Kazika” poznali kulisy pracy aktora, kostiumologa oraz przygotowywania dekoracji i scenografii.
27 września uczniowie klas IIA i IIB wyruszyli w podróż pociągiem do Szklarskiej Poręby. Spacerowali po miejscowości, podziwiali górskie krajobrazy oraz ukształtowanie terenu. Podczas wycieczki dzieci poznały pracę kelnera, kucharza, restauratora oraz kolejarza.
19 października uczniowie klasy IIA w ramach wizyty w jeleniogórskiej „Zorce” nie tylko mieli możliwość obejrzenia różnych drewnianych zabawek sprzed kilkudziesięciu lat, ale także poznali pracę stolarza i  operatora maszyn do obróbki drewna.

26 listopada br. uczniowie klasy IIB, w trakcie zajęć z orientacji zawodowej, poznawali tajniki świata zawodów. Poprzez zabawę, pracę z rekwizytem, z tekstem, „burzę mózgów”, rozmowę kierowaną i pantomimę starali się naśladować, odgadywać i poznawać różne profesje, odgadywać oraz dostrzegać wagę pracy w życiu człowieka.
Uczniowie kl. III 30 listopada byli uczestnikami warsztatów muzycznych przygotowanych przez pracowników Szkoły Muzycznej YAMAHA w Jeleniej Górze. Zapoznali się i wcielili w zawody: gitarzysty, basisty, wokalisty, piosenkarza, dyrygenta i muzyka. Natomiast 12 grudnia odwiedzili KPP w Jeleniej Górze. W trakcie zajęć dowiedzieli się, że policjant to funkcjonariusz powołany do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zróżnicowanie stanowisk jest bardzo znaczące. Wśród policjantów są pracownicy liniowi, mający bezpośredni kontakt z przestępcami, technicy, analitycy i specjaliści informatycy.

W grudniu uczniowie klas IA i IB byli w muzeum klocków lego i konsol, gdzie oprócz zabawy kolorowymi klockami, dzieci  poznały pracę kustosza.


Sylwia Mackiewicz

 


Lukrowane pierniczki, bałwanki, choineczki, bombki, aniołki i inne ozdoby choinkowe można było nabyć podczas adwentowego kiermaszu, który odbył się 8 grudnia 2018r. w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich w Jeżowie Sudeckim.

Młodsze dzieci i uczniowie wykonywali ozdoby w szkole oraz w domach wraz z rodzicami, a efekt ich pracy to sprzedawane na kiermaszu: stroiki, ozdoby z masy solnej, makaronu, szyszek, gałęzi itp. Kiermasz świąteczny był doskonałą okazją do zakupu ręcznie robionych ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych i wyjątkowych prezentów. Oczywiście jak na kiermasz przystało nie mogło zabraknąć przysmaków świątecznych. Ciasta przygotowane przez rodziców smakowały wyśmienicie i były sprzedawane przez przedstawicieli Rady Rodziców. W miłą świąteczną atmosferę wprowadziły wszystkich kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, czyli maluszków z grup przedszkolnych oraz uczniów z klas I – III. Reprezentacja klasy Va przybliżyła uczestnikom kiermaszu tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Po części artystycznej odbyła się licytacja przepięknych szopek bożonarodzeniowych, stroików i świątecznych ozdób. Tę akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna p. Agaty Nidrych.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu należą się ogromne podziękowania. Kupującym jesteśmy bardzo wdzięczni za wspieranie naszej placówki. Dziękujemy!

Anetta Rosołowska

Galeria

 

23 listopada br. grupa uczniów z klas drugich Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim wzięła udział w II edycji „Karkonoskiego Mini Handballa” organizowanego przez Stowarzyszenie UKS „Śniadek” w Jeleniej Górze. Rozgrywki odbywały się w Parku Sportowym „Złotnicza” w Jeleniej Górze. Celem imprezy było propagowanie zdrowego, sportowego trybu życia oraz kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a także popularyzacja szczypiorniaka, przede wszystkim jego odmiany - mini piłki ręcznej, w szkołach podstawowych. Mecze w 4-osobowych składach trwały 2 razy po 10 minut z dwuminutową przerwą. Uproszczone zasady, zmniejszone boisko i liczba zawodników pozwalały dzieciom na szybsze zdobywanie upragnionych bramek. Sędziowie zwracali uwagę, nie tylko na zachowywanie reguł gry, ale przede wszystkim na rywalizację fair play. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki, nagrody, piłkę, puchar i dyplom dla grupy.

Joanna Słabicka

30  listopada  klasy  Va i Vb  naszej  szkoły  pod opieką swoich wychowawców oraz p. A. Nidrych odwiedziły nowoczesne centrum nauki „iQlandia” w Libercu.

Uczniowie mieli możliwość aktywnie przebywać w świecie oszałamiających eksperymentów i inteligentnej zabawy. Oprócz obejrzenia oryginalnych interaktywnych eksponatów z astronomii, nanotechnologii, fizyki, chemii i technik mogli odbyć trening kosmonautyczny, spróbować symulacji huraganu lub trzęsienia ziemi, w planetarium wyruszyć w podróż kosmiczną.

Kilka godzin nauki i zabawy upłynęły bardzo szybko i około godziny 18.00 wycieczkowicze byli już w Jeżowie Sudeckim. To był mile i mądrze spędzony czas!

Anetta Rosołowska


 

„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…”

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim uroczyście obchodzono 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

5 listopada odbył się przegląd pieśni patriotycznych – wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum prezentowały wybraną pieśń patriotyczną.

W kolejnym dniu, tj. 6 listopada miał miejsce pokaz historyczny – najciekawsze postaci historyczne, czyli konkurs na najoryginalniejsze przebranie i zaprezentowanie postaci z historii Polski - przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

7 listopada odbył się konkurs klasowy „Jestem Polakiem i znam swój hymn narodowy”, podczas którego sprawdzono stopień opanowania słów hymnu państwowego przez wszystkich uczniów naszej szkoły.

Konkurs ortograficzny dla uczniów z klas III – VIII i III gimnazjum pn. „Jeżowskie Dyktando Niepodległościowe” trzyosobowe reprezentacje z poszczególnych klas pisały 8 listopada.

Tego samego dnia uczniowie klasy 2A wraz z wychowawczynią p. Sylwią Mackiewicz przygotowali apel z montażem słowno – muzycznym dla uczniów klas I-III. Przypomniano wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych i wspólnego śpiewu piosenki „Kocham Cię Polsko”.

Od 5 do 9 listopada 2018 w szkolnej bibliotece organizowany był konkurs – Nauczyciel biblioteki pyta – „ Czy znasz historię Polski i polską literaturę?”.

W piątek 9 listopada zorganizowany został występ przedszkolaków ”Kto Ty jesteś? – Polak mały”, podczas którego dzieci prezentowały polskie tańce i piosenki. Tego samego dnia w naszej szkole zorganizowany był Gminny Konkurs Patriotyczny dla uczniów klas VIII szkół podstawowych z Czernicy, Jeżowa Sudeckiego i Siedlęcina. Uczniowie klasy VIIB zaprezentowali piękny program artystyczny o charakterze patriotycznym przygotowany pod kierunkiem (i z udziałem) wychowawczyni p. Dagmary Chomy. Widzowie w skupieniu obejrzeli tragiczne losy naszej ojczyzny i jej powstanie po 123 latach niewoli w formie teatralnego przedstawienia. Występ z pięknymi, polskimi patriotycznymi pieśniami nagrodzony został gromkimi brawami widzów. Po uroczystym apelu o godz. 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły udekorowani biało-czerwonymi kotylionami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i utworzyli „żywą” flagę Polski.

W tym samym dniu o godz. 17.00 w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały piękny występ artystyczny, a siódmoklasiści ponownie wystąpili ze swoim przedstawieniem w ramach koncertu pn. „Dla Niepodległej”. W ten sposób uczczono 100. rocznicę Niepodległości Polski.

Galeria

11 listopada 2018 roku grupa uczniów z klasy Va naszej szkoły wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeżowie Sudeckim. Krótka historia naszej ojczyzny, refleksyjne teksty poetyckie oraz przepiękne pieśni patriotyczne poprzedziły moment uroczystego złożenia kwiatów pod krzyżem przez przedstawicieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Urzędu Gminy, Rady Rodziców oraz Rady Sołeckiej.

Dyrektor ZS-P Anna Kędzierska

Anetta Rosołowska