Sonda

Wydarzenia

Lukrowane pierniczki, bałwanki, choineczki, bombki, aniołki i inne ozdoby choinkowe można było nabyć podczas adwentowego kiermaszu, który odbył się 8 grudnia 2018r. w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich w Jeżowie Sudeckim.

Młodsze dzieci i uczniowie wykonywali ozdoby w szkole oraz w domach wraz z rodzicami, a efekt ich pracy to sprzedawane na kiermaszu: stroiki, ozdoby z masy solnej, makaronu, szyszek, gałęzi itp. Kiermasz świąteczny był doskonałą okazją do zakupu ręcznie robionych ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych i wyjątkowych prezentów. Oczywiście jak na kiermasz przystało nie mogło zabraknąć przysmaków świątecznych. Ciasta przygotowane przez rodziców smakowały wyśmienicie i były sprzedawane przez przedstawicieli Rady Rodziców. W miłą świąteczną atmosferę wprowadziły wszystkich kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, czyli maluszków z grup przedszkolnych oraz uczniów z klas I – III. Reprezentacja klasy Va przybliżyła uczestnikom kiermaszu tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Po części artystycznej odbyła się licytacja przepięknych szopek bożonarodzeniowych, stroików i świątecznych ozdób. Tę akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekuna p. Agaty Nidrych.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu należą się ogromne podziękowania. Kupującym jesteśmy bardzo wdzięczni za wspieranie naszej placówki. Dziękujemy!

Anetta Rosołowska

Galeria

 

23 listopada br. grupa uczniów z klas drugich Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim wzięła udział w II edycji „Karkonoskiego Mini Handballa” organizowanego przez Stowarzyszenie UKS „Śniadek” w Jeleniej Górze. Rozgrywki odbywały się w Parku Sportowym „Złotnicza” w Jeleniej Górze. Celem imprezy było propagowanie zdrowego, sportowego trybu życia oraz kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a także popularyzacja szczypiorniaka, przede wszystkim jego odmiany - mini piłki ręcznej, w szkołach podstawowych. Mecze w 4-osobowych składach trwały 2 razy po 10 minut z dwuminutową przerwą. Uproszczone zasady, zmniejszone boisko i liczba zawodników pozwalały dzieciom na szybsze zdobywanie upragnionych bramek. Sędziowie zwracali uwagę, nie tylko na zachowywanie reguł gry, ale przede wszystkim na rywalizację fair play. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki, nagrody, piłkę, puchar i dyplom dla grupy.

Joanna Słabicka

30  listopada  klasy  Va i Vb  naszej  szkoły  pod opieką swoich wychowawców oraz p. A. Nidrych odwiedziły nowoczesne centrum nauki „iQlandia” w Libercu.

Uczniowie mieli możliwość aktywnie przebywać w świecie oszałamiających eksperymentów i inteligentnej zabawy. Oprócz obejrzenia oryginalnych interaktywnych eksponatów z astronomii, nanotechnologii, fizyki, chemii i technik mogli odbyć trening kosmonautyczny, spróbować symulacji huraganu lub trzęsienia ziemi, w planetarium wyruszyć w podróż kosmiczną.

Kilka godzin nauki i zabawy upłynęły bardzo szybko i około godziny 18.00 wycieczkowicze byli już w Jeżowie Sudeckim. To był mile i mądrze spędzony czas!

Anetta Rosołowska


 

„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…”

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim uroczyście obchodzono 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

5 listopada odbył się przegląd pieśni patriotycznych – wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum prezentowały wybraną pieśń patriotyczną.

W kolejnym dniu, tj. 6 listopada miał miejsce pokaz historyczny – najciekawsze postaci historyczne, czyli konkurs na najoryginalniejsze przebranie i zaprezentowanie postaci z historii Polski - przeznaczony dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

7 listopada odbył się konkurs klasowy „Jestem Polakiem i znam swój hymn narodowy”, podczas którego sprawdzono stopień opanowania słów hymnu państwowego przez wszystkich uczniów naszej szkoły.

Konkurs ortograficzny dla uczniów z klas III – VIII i III gimnazjum pn. „Jeżowskie Dyktando Niepodległościowe” trzyosobowe reprezentacje z poszczególnych klas pisały 8 listopada.

Tego samego dnia uczniowie klasy 2A wraz z wychowawczynią p. Sylwią Mackiewicz przygotowali apel z montażem słowno – muzycznym dla uczniów klas I-III. Przypomniano wszystkim ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych i wspólnego śpiewu piosenki „Kocham Cię Polsko”.

Od 5 do 9 listopada 2018 w szkolnej bibliotece organizowany był konkurs – Nauczyciel biblioteki pyta – „ Czy znasz historię Polski i polską literaturę?”.

W piątek 9 listopada zorganizowany został występ przedszkolaków ”Kto Ty jesteś? – Polak mały”, podczas którego dzieci prezentowały polskie tańce i piosenki. Tego samego dnia w naszej szkole zorganizowany był Gminny Konkurs Patriotyczny dla uczniów klas VIII szkół podstawowych z Czernicy, Jeżowa Sudeckiego i Siedlęcina. Uczniowie klasy VIIB zaprezentowali piękny program artystyczny o charakterze patriotycznym przygotowany pod kierunkiem (i z udziałem) wychowawczyni p. Dagmary Chomy. Widzowie w skupieniu obejrzeli tragiczne losy naszej ojczyzny i jej powstanie po 123 latach niewoli w formie teatralnego przedstawienia. Występ z pięknymi, polskimi patriotycznymi pieśniami nagrodzony został gromkimi brawami widzów. Po uroczystym apelu o godz. 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły udekorowani biało-czerwonymi kotylionami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i utworzyli „żywą” flagę Polski.

W tym samym dniu o godz. 17.00 w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały piękny występ artystyczny, a siódmoklasiści ponownie wystąpili ze swoim przedstawieniem w ramach koncertu pn. „Dla Niepodległej”. W ten sposób uczczono 100. rocznicę Niepodległości Polski.

Galeria

11 listopada 2018 roku grupa uczniów z klasy Va naszej szkoły wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Miejscu Pamięci Narodowej w Jeżowie Sudeckim. Krótka historia naszej ojczyzny, refleksyjne teksty poetyckie oraz przepiękne pieśni patriotyczne poprzedziły moment uroczystego złożenia kwiatów pod krzyżem przez przedstawicieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Urzędu Gminy, Rady Rodziców oraz Rady Sołeckiej.

Dyrektor ZS-P Anna Kędzierska

Anetta Rosołowska

  

W sobotę 13 października odbył się XIII Ogólnopolski Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej - Rudawy Janowickie 2018. Tradycyjnie organizacją imprezy zajmował się Oddział PTTK ,,Sudety Zachodnie’’ – Jelenia Góra. Natomiast wsparcie finansowe zaoferowali Zarząd Główny PTTK, Miasto Jelenia Góra i Powiat Jeleniogórski. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej. Uczestnicy mają również niepowtarzalną okazję, by pod opieką wykwalifikowanych przewodników sudeckich i absolwentów geologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapoznać się z bogactwem turystycznym i geologicznym naszego regionu. W tym roku trasa wiodła urokliwym przełomem Bobru do miejscowości Miedzianka, która do dzisiaj jest otoczona aurą tajemnicy, ze względu na przeszłość związaną z wydobywaniem na tym terenie rud uranu.

Na trasie dla gimnazjalistów naszą gminę reprezentowała drużyna uczniów ze Szkół Podstawowych w Czernicy i Jeżowie Sudeckim. Ze względu na niewielką konkurencję z powodu wygaszania roczników gimnazjalnych najbardziej zaangażowani z naszej grupy zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy rywalizowali w konkurencji na najpiękniejszy okaz geologiczny i w konkursie wiedzy krajoznawczej. Wszyscy oprócz nagród otrzymali również pamiątkowe znaczki i posiłek na mecie rajdu. Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy często bezinteresownie wspierają tę cenną inicjatywę za opiekę i uśmiech w trakcie całej imprezy.

Uczniowie wyróżnieni na trasie rajdu.

Konkurs wiedzy krajoznawczej: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, II miejsce ex aequo Sandra Salewska i Olaf Mela SP Jeżów Sudecki.

Konkurs na najpiękniejszy okaz geologiczny: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, Gabriela Szpala SP Jeżów Sudecki II miejsce i III miejsce Ewelina Salewska SP Jeżów Sudecki.

opiekun grupy – Artur Breczko

 

W piątek 26 października 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim odbyło się uroczyste przyjęcie dzieci z klas pierwszych w poczet uczniów, czyli pasowanie na pierwszaka. W sali Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich zebrali się goście: Pan Edward Dudek Wójt Gminy Jeżów Sudecki, Pani Teresa Mitka sołtys wsi Jeżów Sudecki, Przedstawiciele Rady Rodziców, Rady Gminy oraz Rady Sołeckiej. Licznie przybyli rodzice oraz inni członkowie rodzin pierwszoklasistów. Nie zawiedli też koledzy i koleżanki z klas drugich i trzeciej, którzy przyszli wraz z wychowawczyniami.

Uroczystość prowadził przewodniczący szkoły, który powitał zebranych i przedstawił bohaterów uroczystości – pierwszaków. Część artystyczną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas pierwszych oraz uczennice z koła artystycznego z klasy piątej zaprezentowali humorystyczny program artystyczny.

Jednym z kolejnych punktów programu było złożenie przez pierwszaków ślubowania, po którym pani dyrektor Anna Kędzierska dokonała ich pasowania na uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pani dyrektor wręczyła przewodniczącym klas pierwszych symboliczny „Klucz do Wiedzy”.

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiechom i radości było co nie miara. Dzieci i ich najbliżsi chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle przygotowanej dekoracji.
A my, czyli wychowawczynie klas pierwszych - Monika Janik i Elżbieta Maćków, zbierałyśmy podziękowania i gratulacje za przygotowanie całej uroczystości.

Wychowawczyni klasy IB

Elżbieta Maćków

 


 

Galeria

Jesień to czas zbiorów w ogrodach, sadach i na polach. Dużą frajdą dla najmłodszych dzieci w tym czasie jest zbiór ziemniaków, czyli wykopki. 17.10.2018r. w naszej szkole uczniowie klas I-III uczestniczyli, po raz kolejny, w Dniu Ziemniaka, który stał się już niejako tradycją wśród najmłodszych. Każda z klas miała za zadanie przygotować za pomocą kolorowych, ziemniaczanych stempelków różne części garderoby dla Pani Jesieni, które były prezentowane podczas zabaw ruchowych przy muzyce. Natomiast uczniowie klasy 2A przygotowali inscenizację znanego wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. Po zakończeniu wspólnych zabaw i wysłuchaniu bajki o ziemniaku uczniowie w poszczególnych klasach degustowali ciepłe ziemniaczki z wybranymi przez siebie dodatkami: ketchupem, masłem lub solą.

Sylwia Mackiewicz

 

Galeria