Sonda

Aktualności

31 stycznia 2018 r. odbyły się w naszej szkole apele podsumowujące I półrocze roku szkolnego 2017/2018. Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy, mając nadzieję, że na koniec roku szkolnego powiększy się ich grono.

Galeria

31 stycznia 2018 r.  odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Gminy.

W wyniku głosowania w Obwodzie Wyborczym nr 1 w Jeżowie Sudeckim zarejestrowano następujące wyniki:

  • Okręg Wyborczy nr 1 - w wyniku głosowania radnymi Młodzieżowej Rady Gminy zostali: Jakub Karmelita, Natalia Jasińska i Urszula Zyśk.
  • Okręg Wyborczy nr 2 -  głosowania nie przeprowadzono z powodu zarejestrowania takiej samej ilości kandydatów na radnych, co ilość mandatów. Radnymi zostali: Magdalena Puryj, Julia Dubicka i Oskar Łabik.

Galeria

W czasie tegorocznych ferii zimowych pogoda nie rozpieszczała miłośników białego szaleństwa. Szusowanie na stokach ze względu na wyjątkowo wysokie temperatury w drugiej połowie stycznia było możliwe jedynie w górach, na sztucznie dośnieżanych stokach. Jednak nasi podopieczni, którzy zdecydowali się na wyjazd do naszej gminy partnerskiej Paseky nad Jizerou 29 I 2018 roku mogli przekonać się, że zima wcale nie jest taka zła. Panują tam znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych i każdy może tam znaleźć coś dla siebie, aby aktywnie spędzić czas na stoku. Do udziału w zimowym wyjeździe do Czech zostali zaproszeni chętni uczniowie szkół z terenu gminy Jeżów Sudecki wraz z opiekunami. Program imprezy zakładał uczestnictwo osób zarówno z doświadczeniem narciarskim, jak i stawiających swoje pierwsze kroki na śniegu. Wszyscy chętni mogli skorzystać z karnetów na wyciągi narciarskie, które zapewnił organizator lub spróbować sił w spacerach na rakietach śnieżnych oraz w zjazdach na torze dla dętek lub na zwykłych sankach i popularnych jabłuszkach. Wyjazd został przygotowany z myślą o najmłodszych mieszkańcach gmin partnerskich, dlatego ważnym celem była integracja dzieci i młodzieży z Polski i Czech. Nasi partnerzy zza południowej granicy oczarowali nas swoimi umiejętnościami podczas zjazdów na stoku i w trakcie wspólnych konkurencji narciarskich i zręcznościowych. Zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci narciarskich akcesoriów. Na zakończenie imprezy uczestnicy zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem, wymienili się wrażeniami oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali również okolicznościowe koszulki.

Impreza odbyła się w ramach projektu pn. ,,Cztery pory roku na górskim stoku’’. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Jesteśmy przekonani, że nasz wyjazd przyczyni się do podniesienie poziomu wiedzy i współpracy gmin partnerskich w zakresie wykorzystania oferty ukierunkowanej na uprawianie sportów zimowych. W trakcie realizacji zadania uczestnicy zapoznali się z różnorodnymi możliwościami uprawiania sportów zimowych oraz bogatą infrastrukturą narciarską czeskiego partnera. Mamy nadzieję, że udział dzieci i młodzieży przyczyni się do kształtowania właściwych postaw i nawyków, co stanie się impulsem do częstszych wyjazdów, aktywności i wzajemnej integracji także po zakończeniu projektu.


koordynator projektu
Artur Breczko

GALERIA

Projekt pn. „Cztery pory roku na górskim stoku’’ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa w ramach Interreg V- A Republika  Czeska – Polska 2014-2020.

13.12.2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej z kl. IVa, przedstawicielki chóru szkolnego z kl. IIIa/IIIb gimnazjum wraz z pedagogiem szkolnym pojechali do Domu Pomocy Społecznej w Kowarach.

W ramach akcji wolontariatu - pomocy dla osób potrzebujących wsparcia „Szlachetna paczka” uczniowie zawieźli artykuły spożywcze, artykuły do higieny oraz materiały do zajęć terapeutycznych zebrane przez uczniów naszej szkoły.Przedstawili program artystyczny, śpiewali kolędy , wygłaszali wiersze związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Każdy z mieszkańców został obdarowany ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez uczniów.  Wspólne kolędowanie, rozmowy sprawiły ludziom starszym wiele radości, i sprawiły, że na ich twarzach pojawił się uśmiech. uśmiechu na twarzy i radości.

Takie działania podejmowane w szkole dowodzą, iż nasi uczniowie wykazują się zaangażowaniem, są pełni pasji, chcą nieść pomoc, włączając się w pomoc innym. Jest to aktywność, która wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kształtuje kreatywność, odpowiedzialność i otwartość na drugiego człowieka.

Dziękujemy rodzicom, uczniom, nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w organizacji takich działań.

Pedagog szkolny K. Drahan

 

Dnia 11 października 2017 r. odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I, II, IIIA, VIb, VII oraz klas gimnazjalnych, a także pracownicy szkoły mieli okazję sprawdzić, jak należy postępować podczas zagrożenia pożarowego, przestrzegać zasad zawartych w Instrukcjach bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Dnia 18 października 2017 r. odbyła się próbna ewakuacja w budynku szkoły podstawowej przy ul. Długiej 83.

Galeria

26 września 2017 roku naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Fundacji Pokoju Goi, która zajmuje się promowaniem i podkreślaniem niezwykłej wartości, jaką jest pokój na świecie. Spotkanie z wyjątkowymi gośćmi z dalekiej Japonii odbyło się z inicjatywy pana Jerzego Sapieli, który prowadzi w naszej gminie zajęcia Aikido dla najmłodszych dzieci, oraz pana Jacka Kozłowskiego z Fundacji Heiwa.

W imieniu Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudecki delegację przywitały: pani dyrektor Anna Kędzierska i pani wicedyrektor Anna Bodnar. Gminę Jeżów Sudecki reprezentował zastępca Wójta Gminy Jeżów Sudecki pan Artur Smolarek. Niestety, ze względów organizacyjnych, w tym ciekawym spotkaniu mogła wziąć udział tylko część naszych podopiecznych z klas najmłodszych.

Po oficjalnym powitaniu uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Joanny Słabickiej. Najmłodsi pięknie zaśpiewali tradycyjne polskie pieśni oraz z gracją zatańczyli poloneza, wprawiając naszych gości w prawdziwy zachwyt. Kolejnym punktem wizyty były zajęcia warsztatowe, w których wzięli udział również uczniowie klas czwartych. Pani Sonoko Tanaka uczyła dzieci Origami, czyli trudnej sztuki składania papieru, a pod czujnym okiem pani Masako Sawanobori uczestnicy mogli poznać tajniki japońskiej kaligrafii. Trzeciaki i czwartaki szybko przełamały początkową nieśmiałość i nie tylko wzorowo wywiązały się z powierzonych im zadań, lecz także opanowały podstawowe zwroty i wyrażenia w języku japońskim. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali drobne upominki, a na pamiątkę mogli zatrzymać wytwory swojej pracy, którymi były kolorowe papierowe fidget – spinery oraz wykaligrafowane japońskie wyrazy, m.in.: miłość, nadzieja, pokój .

Podczas zwiedzania izby pamięci tradycji lotniczych znamienici goście mieli możliwość poznania historii ośrodka szybowcowego w Jeżowie Sudeckim. Na zakończenie, przy stole zastawionym pysznymi wypiekami, które przygotowali rodzice uczniów, odbyło się podsumowanie wizyty. Po burzliwej dyskusji zaproszeni goście wytypowali najciekawsze prace plastyczne znajdujące się na okolicznościowej wystawie o tematyce związanej z Krajem Kwitnącej Wiśni. Wybór nie był łatwy – ponieważ poziom konkursu okazał się wysoki, a nasi młodzi artyści wykazali się niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością.

Szkoda tylko, że wizyta przebiegła w iście ekspresowym tempie i tak krótko można było cieszyć się obecnością naszych gości z Dalekiego Wschodu. Mamy nadzieję, że w przyszłości odbędą się kolejne spotkania umożliwiające bliższe poznanie kultury i zwyczajów mieszkańców Japonii.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej niezwykłej wizyty i wsparli nas rzeczowo oraz organizacyjnie.

Galeria

Artur Breczko