W sobotę 13 października odbył się XIII Ogólnopolski Rajd Geologiczny Młodzieży Szkolnej - Rudawy Janowickie 2018. Tradycyjnie organizacją imprezy zajmował się Oddział PTTK ,,Sudety Zachodnie’’ – Jelenia Góra. Natomiast wsparcie finansowe zaoferowali Zarząd Główny PTTK, Miasto Jelenia Góra i Powiat Jeleniogórski. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz uprawiania turystyki kwalifikowanej. Uczestnicy mają również niepowtarzalną okazję, by pod opieką wykwalifikowanych przewodników sudeckich i absolwentów geologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapoznać się z bogactwem turystycznym i geologicznym naszego regionu. W tym roku trasa wiodła urokliwym przełomem Bobru do miejscowości Miedzianka, która do dzisiaj jest otoczona aurą tajemnicy, ze względu na przeszłość związaną z wydobywaniem na tym terenie rud uranu. Na trasie dla gimnazjalistów naszą gminę reprezentowała drużyna uczniów ze Szkół Podstawowych w Czernicy i Jeżowie Sudeckim. Ze względu na niewielką konkurencję z powodu wygaszania roczników gimnazjalnych najbardziej zaangażowani z naszej grupy zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestnicy rywalizowali w konkurencji na najpiękniejszy okaz geologiczny i w konkursie wiedzy krajoznawczej. Wszyscy oprócz nagród otrzymali również pamiątkowe znaczki i posiłek na mecie rajdu. Serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy często bezinteresownie wspierają tę cenną inicjatywę za opiekę i uśmiech w trakcie całej imprezy.

Uczniowie wyróżnieni na trasie rajdu.

Konkurs wiedzy krajoznawczej: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, II miejsce ex aequo Sandra Salewska i Olaf Mela SP Jeżów Sudecki.

Konkurs na najpiękniejszy okaz geologiczny: Kuba Leszcz SP Czernica I miejsce, Gabriela Szpala SP Jeżów Sudecki II miejsce i III miejsce Ewelina Salewska SP Jeżów Sudecki.

opiekun grupy – Artur Breczko